md12af

Czy biegać podczas przeziębienia ?!


Nie jestem lekarzem ani specem od „zdrowotności” ale z tego co często czytam (np. w Runner`s World) to przyjmuje się, że podczas przeziębienia można biegać. Są jednak pewne ale, które postaram Ci przedstawić w kilku szybkich punktach …

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który pozwala biegać albo nie jest oczywiście to jak się czujesz ogólnie. Jeżeli masz dreszcze, wszystko cię boli i generalnie nie masz ochoty na nic to odpowiedź jest tylko jedna.

Drugim czynnikiem jest gorączka. Jeżeli nie masz gorączki to bieganie może Ci pomóc szybciej dojść do zdrowia. Dlaczego ? a to dlatego, że bieganie poprawia krążenie co z kolei wzmacnia system odpornościowy. Jeżeli jednak gorączka trzyma się ciebie to lepiej odpuścić trening ponieważ bieganie tylko jeszcze bardziej zwiększy twoją temperaturę.

I po trzecie głowa. Jeżeli masz tylko katar nie ma problemu z bieganiem. Jeżeli gardło boli to lepiej odpuścić trening.

I w sumie to takie najważniejsze kwestie. Napisane lekkim piórem. Temat w sumie tylko muśnięty ale taki własnie miał być. Chodzi mi o przedstawienie takich najważniejszych czynników, który pozwolą Ci przemyśleć sprawę, jeżeli przeziębienie złapie własnie Ciebie.

Przy okazji tego tematu powiem jeszcze, że czasem bieganie może wręcz uzdrowić ;) Tak było ze mną. Podczas biegu „Maniacka dziesiątka”. A tak dokładnie to przed biegam, przez kilka dni byłem przeziębiony i cały czas do końca zastanawiałem się, czy wziąć udział w biegu. W sumie w dniu biegu postanowiłem, że pobiegnę. Oczywiście  zastosowałem się do trzech powyższych punktów. Gdy pobiegłem okazało się, że z kilometra na kilometr czuje się coraz lepiej, biegnie mi się rewelacyjnie mimo kilku dniowej przerwy. I wierz mi albo nie, ale gdy dotarłem do mety po chorobie nie było śladu a w dodatku zrobiłem swoją życiówkę! Czułem się całkowicie zdrowy i przeziębienie wtedy już nie wróciło chociażby na moment. Ciekawe co ?! :)

md12a

ps. jeżeli jeszcze nie jesteś na moim fanpage to zapraszam do polubienia.
Dzięki temu na bieżąco otrzymasz informacje o nowych wpisach i nie tylko :)
http://www.facebook.com/Stingbiega

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *