bm750

Maraton to 42,195m. Czy aby na pewno ?!


Magiczne 42,195 m czyli dystans maratonu budzi emocje wśród biegaczy. Dlaczego właściwie maraton ma 42,195 a nie 42,000 ? Nie…. jeżeli myślisz, że o tym to będzie to się mylisz. Odpowiedź sobie wyguglujesz, jest tego pełno a w zasadzie pewnie już tą historię znasz. No więc o co chodzi ? …

„Sezon” jeżeli tak to można nazwać na jesienne maratony się rozpoczyna na dobre. Warto więc dla zainteresowanych swoim debiutem „odpalić” ciekawostkę, która pomoże im lepiej dostosować tempo do zamierzonego czasu :) Oczywiście jeżeli sobie zakładają jakiś czas bo generalnie zasada jest taka, że pierwszy maraton na czas się nie biega.

Otóż przygotowując się na konkretny wynik (czas) trzymamy się zakładanego tempa. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nasza maratońska trasa to nie jedna długa prosta tylko trasa z zakrętami a na każdym zawsze tracimy kilka metrów ponieważ nigdy się nie biegnie idealnie z wyznaczoną przez człowieka od atastu trasy linią. l tak samo przy wyprzedzaniu, mijaniu itd itp. No generalnie to wszystko my biegacze przecież wiemy ponieważ na każdych zawodach tak się dzieje, że gdy dobiegamy do mety to okazuje się, że zamiast 5km mamy na liczniku 5,1 zamiast 10 to 10,2 km itd. No własnie, niby wiemy ale w przypadku maratonu kaliber ten jest odpowiednio większy. I tak np moje maratony na mecie miały odpowiednio:

  • Poznań Maraton: 42,8km
  • Orlen Warsaw Maraton: 42,7km
  • Berlin Marathon: 43km :)

Zatem dla kogo jest magiczna bariera 42,195 ? dla wszystkich bo przecież przebiegamy tą odległość i jeszcze dalej. Śmiem przypuszczać, że te 42195 m to ma tylko ścisła elita bo oni nie muszą się z innymi „bić” o miejsce w szeregu ;) Cała reszta jest lepsza bo przebiega dłuższy dystans ;) Zatem powodzenia dla wszystkich debiutantów i nie tylko :)

ps. jeżeli jeszcze nie jesteś na moim fanpage to zapraszam do polubienia.
Dzięki temu na bieżąco otrzymasz informacje o nowych wpisach i nie tylko :)
http://www.facebook.com/Stingbiega

20140928_140831

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *